– Nu tycker jag att det är jag som förtjänar Guldklockan. Genuint kan jag tycka att det är min tur, för att ha hållit en hög nivå så länge. Det är också ett SM-guld i en olympisk idrott, det slår högt, säger 26-åringen.
Annie Thorén har varit en kandidat till priset nästan så länge som MVT hottade upp det med att presentera kandidater. Hon tror själv att det är åtta gånger, lika många år som hon blivit svensk mästare i sporten.
Om Annie skulle vinna i år är hon i så fall den fjärde triathleten genom tiderna att få priset, efter pappa Michael Thorén 1991, Lena Wahlqvist 1998 och Joachim Willén 2000.
Alla representerade de Motala TC och det är en klubb som Annie Thorén vill hylla i år. Om inte hon själv får priset så ska klubben ha det, menar hon. För alla segrar.
– Vi är få, men har nått högt med små medel, säger hon.
SM-guldet 2018 tog Annie Thorén i Gävle i juli, före Emma Varga som kom tvåa. Det var tajt simning i en kanal, sedan teknisk cykling med snäva kurvor, och sedan avgjordes loppet på den avslutande löpningen.
I övrigt har Thorén haft ett omväxlande år med olika typer av bedrifter, i Mora i Vasaloppet blev hon snabbaste kvinna någonsin att ha gjort en svensk klassiker, och i sin debut på en Ironman i Kalmar tog hon sig i mål, fyra sekunder från rookierekordet i Sverige.
Tiden är alltid viktig för Annie.
– Klassikertiden slår allting för mig. Det är så många som kan relatera till det, säger hon.
Thorén har dock även haft det tungt, funderat mycket på framtiden, och var ur form när hon avstod lång-VM i Danmark.
Nu vill hon fokusera på en sak 2019 och det är långdistans. Två halv-Ironman i Jönköping och Finland, en Ironman i Köpenhamn och start i lång-VM i Spanien finns på den önskade agendan.
– Sen är ju sprint-SM i Linköping superkul, men tyvärr krockar det med Vätternrundan, säger Annie som tillsammans med Stephan Wilson och Johan Olsson coachar fyra livsstilsförändrande motionärer genom klassikern 2019.
– Vi kommer att berätta mer om det i mellandagarna, säger Guldklockekandidaten.
Vem som får Guldklockan i år avslöjas i MVT på julafton.