Ingen brygga i Varamon i Ă„r – kommunen prioriterar torget

Bryggan i Varamon: Dröm eller verklighet? Politikerna har pausat projektet, men en ny utredning kan ge svar i höst.

Sani Muric

Sani Muric

Foto: Agnes GanestÄl

Motala2025-05-01 18:00

Förra Äret skrev vi om politikernas önskemÄl att bygga en 200 meter lÄng brygga i Varamon. Den skulle göra omrÄdet mer attraktivt och binda ihop badstranden med Motala centrum. Men om det blir nÄgon brygga och nÀr Àr Ànnu oklart.

Politikerna har efterfrÄgat en förstudie och behovsanalys för att ta reda pÄ om projektet Àr möjligt att genomföra och vad det skulle kosta. Men arbetet har pausats pÄ grund av andra prioriteringar, enligt Sani Muric, verksamhetschef strategisk samhÀllsplanering.

– Vi har flera investeringar framför oss och en av dem Ă€r Stora torget i Motala. I valet mellan bĂ„tbryggan och satsningen pĂ„ torget har vi varit tvungna att vĂ€lja, sĂ€ger Muric.

Men den som vÀntar pÄ utredningen behöver inte vÀnta lÀnge.

– Behovsanalysen sker förmodligen under hösten i Ă„r, konstaterar han.

Karta: Varamobadet
SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!